dnes je 29.4.2024

Input:

Nález 46/2008 SbNU, sv. 48, K použitelnosti odposlechu získaného dle zpravodajských zákonů v trestním řízení

Ústavní soud ČR: Sbírka nálezů a usnesení, svazek 48, nález č. 46

I. ÚS 3038/07

K použitelnosti odposlechu získaného dle zpravodajských zákonů v trestním řízení

Odposlouchávání telefonních rozhovorů veřejnou mocí (stejně jako jiné tajné sledování) přestavuje vážné omezení základních práv. Z ústavního pořádku plyne, že k omezení osobní integrity a soukromí (tj. k prolomení ochrany) může ze strany veřejné moci dojít jen zcela výjimečně a jen je-li to nezbytné a účelu sledovaného veřejným zájmem nelze dosáhnout jinak. Při nedodržení některé podmínky jde o zásah protiústavní.

Mírnější podmínky, které zpravodajské zákony na průlom do soukromí kladou, jsou tolerovatelné jednak přísným omezením účelu použití získaných informací a jednak závažností konkrétně hrozícího nebezpečí.

Též judikatura Evropského soudu pro lidská práva při omezování základního práva na soukromí z důvodu bezpečnosti přísně limituje podmínky použitelnosti důkazů získaných omezením soukromí a aprobuje pouze postupy dávající dostatečné záruky ochrany základních práv, např. proti zneužití či libovůli, neboť v opačném případě je podle Evropského soudu pro lidská práva (i díky dnešním technologickým možnostem) v sázce samotná demokracie.

Nález

Ústavního soudu - I. senátu složeného z předsedkyně senátu Ivany Janů a soudců Františka Duchoně a Elišky Wagnerové (soudce zpravodaj) - ze dne 29. 2. 2008 sp. zn. I. ÚS 3038/07 ve věci ústavní stížnosti Ing. J. H. proti usnesení státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích ze dne 16. října 2007 sp. zn. KZV 48/2007 a proti usnesení policejního orgánu Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality SKPV Policie České republiky, expozitury České Budějovice, ze dne 20. 8. 2007 ČTS: OKFK-22/4-2007, jimiž bylo zahájeno trestní stíhání stěžovatelky, a proti zařazení v těchto usneseních zmíněných záznamů odposlechů mezi důkazy, spojené s návrhem na odstranění záznamů o těchto odposleších ze spisu a na jejich následné zničení.

Výrok

I. Postupem policejního orgánu Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality SKPV Policie České republiky, expozitury České Budějovice, ve věci ČTS: OKFK-22/4-2007 bylo porušeno základní právo stěžovatelky na soukromí, garantované čl. 13 Listiny základních práv a svobod.

II. Proto Ústavní soud policejnímu orgánu Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality SKPV Policie České republiky, expozituře České Budějovice, ve vztahu ke stěžovatelce přikazuje ze spisu ČTS: OKFK-22/4-2007 odstranit a neprodleně zničit záznamy o telekomunikačním provozu BRAVURA 3 a 4, včetně veškerých souvisejících dokumentů.

III. Usnesením státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích ze dne 16. 10. 2007 sp. zn. KZV 48/2007 bylo porušeno základní právo stěžovatelky být trestně stíhána jen způsobem stanoveným zákonem, garantované čl. 8 odst. 2 Listiny základních práv a svobod.

IV. Proto se toto usnesení ruší.

V. Ve zbývající části se ústavní stížnost odmítá.

Odůvodnění

I.

1. Stěžovatelka stíhaná jako spolupachatelka několika trestných činů se domáhala zrušení výše uvedených rozhodnutí, jimiž bylo zahájeno její trestní stíhání,

Nahrávám...
Nahrávám...