dnes je 19.9.2024

Input:

Výkon rozhodnutí (exekuce)

22.5.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.1.11
Výkon rozhodnutí (exekuce)

Mgr. Petr Anton

Důvody exekuce

Nesplní-li povinný dobrovolně, co mu ukládá vykonatelné rozhodnutí, může oprávněný podat návrh na soudní výkon rozhodnutí (§ 251). Vykonatelné rozhodnutí je tzv. exekučním titulem a je nezbytným předpokladem pro konání vykonávacího řízení.

Vykonatelnost rozsudku

Rozsudek je vykonatelný, jakmile uplyne lhůta k plnění (§ 161 odst. 1). Povinnost uloženou soudem je třeba splnit do tří dnů od právní moci rozsudku, nebo jde-li o vyklizení bytu, do patnácti dnů od právní moci rozsudku, pokud soud nestanovil lhůtu delší (§ 160 odst. 1). Není-li v rozsudku uložena povinnost k plnění, je rozsudek vykonatelný, jakmile nabyl právní moci (§ 161 odst. 2). V případě usnesení počíná běžet lhůta k plnění od doručení usnesení, jejím uplynutím je usnesení vykonatelné (§ 171 odst. 1). Nebyla- -li v usnesení uložena povinnost k plnění, je usnesení vykonatelné, jakmile bylo doručeno, a není-li třeba doručovat, jakmile bylo vyhlášeno nebo vyhotoveno (§ 171 odst. 2). Exekučním titulem může být i platební rozkaz.

Výkon rozhodnutí lze nařídit jen na návrh (§ 261). V návrhu na výkon rozhodnutí ukládajícího zaplacení peněžité částky uvede oprávněný, jakým způsobem má být výkon rozhodnutí proveden.

Náležitosti výkonu rozhodnutí

Zákon stanoví další náležitosti u některých navrhovaných způsobů výkonu rozhodnutí (§ 261 odst. 1). K návrhu na výkon rozhodnutí je třeba připojit stejnopis rozhodnutí, opatřený potvrzením o jeho vykonatelnosti (tzv. doložka vykonatelnosti, kterou vyznačuje na požádání soud).

Příslušnost soudů

Věcně příslušným

Nahrávám...
Nahrávám...