6.1.8.3 Rozhodnutí odvolacího správního orgánu, příloha 3
Změna rozhodnutí v neprospěch odvolatele na základě posudku
Ze závěru č. 66 ze zasedání poradního sboru ministra vnitra ke správnímu řádu ze dne 16. 6. 2008 a ze závěru č. 73 ze zasedání poradního sboru ministra vnitra ke správnímu řádu ze dne 2. 3. 2009:
Podle ustanovení části druhé zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů se poskytuje příspěvek na péči osobám, které jsou závislé na pomoci jiné fyzické osoby. Jedním z podkladů pro rozhodnutí o výši příspěvku je také stupeň závislosti osoby na péči. Rozhodnutí o výši příspěvku na péči je však tímto posudkem přímo vázáno.
Stupeň závislosti v prvním stupni posuzuje úřad práce, rozhodnutí vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud žadatel podá proti rozhodnutí odvolání, rozhodují o tomto odvolání krajské úřady, stupeň závislosti však posuzuje posudková komise ministerstva práce a sociálních věcí.
Z tohoto je patrné, že posudek není závazným stanoviskem dle § 149 odst. 1 správního řádu, neboť nakládání s posudkem je v rámci odvolacího řízení značně odlišné od nakládání se závazným stanoviskem (posudek se v rámci odvolacího řízení vystavuje znovu, závazné stanovisko se mění pouze v případě, že odvolání směřuje proti obsahu závazného stanoviska a správní orgán nadřízený správnímu orgánu, který závazné stanovisko vydal, závazné stanovisko nepotvrdil).
Ustanovení § 90 odst. 3 správního řádu říká, že odvolací správní orgán nemůže změnit napadené rozhodnutí v neprospěch odvolatele, ledaže odvolání podal také jiný účastník, jehož zájmy nejsou shodné, anebo je napadené rozhodnutí v rozporu s právními předpisy nebo jiným veřejným zájmem. Z tohoto je patrné, že možnost změnit napadené rozhodnutí v neprospěch žadatele je velice omezena; tímto ustanovením se do správního řádu dostává zásada zákazu reformatio in peius.
Vzhledem k charakteru rozhodování o příspěvku na péči je zcela jasné, že…