dnes je 4.7.2025

Input:

Obec a zákon o zbraních

17.2.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

11.3
Obec a zákon o zbraních

Jan Lisý

Úvod

Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu (zákon o zbraních), dále jen "zákon“, je poměrně nový zákon, a přesto byl již 12x aktualizován, z toho jen v roce 2008 se tak stalo čtyřikrát, poslední aktualizace zákonem č. 484/2008 Sb., která byla vzata do úvahy při psaní tohoto pojednání, je účinná od 1. února 2009. Zákon č. 484/2008 v zákoně provedl 134 změn, některé jsou i dost podstatné a rozsáhlé. Změny ze zákona č. 484/2008 zpřísnily podmínky pro získání zbrojního průkazu a průkazu zbraně například tím, že zcela nově definují pojem bezúhonnosti a spolehlivosti uchazeče – fyzické osoby. Podstatně byla rozšířena hlava XII – správní delikty, tj. přestupky a správní delikty právnických a podnikajících fyzických osob, kdy jednotlivé delikty jsou velmi podrobně definovány včetně sankcí za porušení zákona, při nejzávažnějším porušení hrozí ve správním řízení i propadnutí věci (zbraně). Naproti tomu ze zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, byl přestupek na úseku zbraní a střeliva zcela odstraněn.

Výkon státní správy ve věcech zbraní a střeliva ze zákona provádí Ministerstvo vnitra, Policejní prezidium a příslušné útvary policie. Státní správa tedy není svěřena obcím, obce při běžné činnosti s tímto zákonem nepřijdou do styku a nemusí se jím zabývat. Obce by však měly například vědět, že pokud vlastní zbraně, střelivo a munici, které jsou kulturními památkami nebo sbírkovými předměty, pak se tento zákon na ně nevztahuje.

Nově jsou všechny obce přímo zapojeny do procesu zjišťování spolehlivosti žadatele o zbrojní průkaz, protože fyzická osoba, která byla v posledních třech letech pravomocně uznána vinnou ze spáchání více než jednoho přestupku:

  1. na úseku zbraní a střeliva,

  2. na úseku používání výbušnin,

  3. na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi,

  4. na úseku obrany České republiky,

  5. proti veřejnému pořádku,

  6. proti občanskému soužití,

  7. proti majetku, nebo

  8. na úseku zemědělství, myslivosti a rybářství tím, že úmyslně neoprávněně zasáhl do výkonu práva myslivosti nebo do výkonu rybářského práva anebo úmyslně lovil zvěř nebo chytal ryby v době hájení,

podle zákona se za spolehlivou nepovažuje a zbrojní průkaz zřejmě neobdrží.

Nově dle zákona je příslušný útvar policie oprávněn požádat obecní úřad o tyto údaje a obecní úřad je povinen žádosti vyhovět bez zbytečného odkladu.

Bližší vysvětlení v zákoně není, ale vyplývá z něj, že obecní úřad nehodnotí spolehlivost prověřované osoby, ale pouze oznámí, zda a kdy se žadatel jakého přestupku dopustil. Obec také nehodnotí ani nezjišťuje jinou podmínku spolehlivosti osoby, např. zda nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo požívá návykové látky, tyto informace policie musí zjistit jinak.

Obecní úřad obce s rozšířenou působností neprodleně také musí oznámit příslušnému útvaru policie odebrání loveckého lístku nebo ukončení jeho platnosti (dle zákona o myslivosti).

Obecní policie a zákon o zbraních

Zcela jiný zájem o znění zákona a hlavně znalost zákona musí mít obec, v níž se obecní zastupitelstvo rozhodne zřídit obecní policii, či pokud obecní policii obec již provozuje. Týká se to zejména starostů, kteří většinou obecní policii také řídí.

Obec nejprve musí příslušný útvar policie požádat o vydání zbrojní licence skupiny J na příslušném tiskopise (viz přílohu č. 1), protože bude zabezpečovat úkoly podle zvláštního právního předpisu, v tomto případě podle zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii. Zároveň musí policii požádat o vydání povolení vlastnit a držet příslušný počet zbraní kategorie B (pistolí či revolverů – dle zákona o obecní policii zbraní služebních – krátkých střelných zbraní) z důvodu zabezpečování úkolů dle zákona o obecní policii, tento důvod je přímo v zákoně uveden. Toto povolení policie může vydat současně s rozhodnutím o vydání zbrojní licence. Zbrojní licence a povolení vlastnit a držet zbraně se vydává na dobu neurčitou a platí, dokud platnost nezanikne (viz § 37 zákona) nebo licence není odňata (§ 36 zákona).

Obec jako držitel zbrojní licence je oprávněna nabývat do vlastnictví a držet příslušný počet zbraní, na který dostala povolení, a střelivo do nich, a dále zbraně přenechávat osobám v pracovním poměru, tj. strážníkům obecní policie (pojem "strážník“ viz § 4 odst. 1 zákona č. 553/1990 Sb., o obecní policii), kteří mají příslušný zbrojní průkaz (viz dále).

Každá zbraň musí být policií registrována, tj. na základě oznámení obce o nabytí vlastnictví ke zbrani a předložení zbraně vydá průkaz zbraně, který je stejně jako zbrojní licence a zbrojní průkaz veřejnou listinou. Oznámení obec provede na předepsaném tiskopise (viz přílohu).

Povinnosti obce jako držitele zbrojní licence

Obec je dále povinna zejména:

  1. ustanovit zbrojíře (viz dále),

  2. kontrolovat, zda zbraň nebo střelivo nejsou používány k jiným účelům, než které jsou uvedeny ve zbrojní licenci, nebo zda nejsou používány osobami bez zbrojního průkazu příslušné skupiny,

  3. zajistit, aby zbraň nebo střelivo držely nebo nosily jen oprávněné příslušné osoby, tj. strážníci obecní policie,

  4. vydat vnitřní předpis, který stanoví zejména

    1. pravidla pro používání zbraní a střeliva,

    2. způsob evidence, uložení, výdej a příjem zbraní a střeliva a

    3. způsob bezpečného zacházení se zbraněmi a

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...