dnes je 12.9.2024

Input:

Obec a archeologické nálezy

20.5.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

11.2.2
Obec a archeologické nálezy

Mgr. Jan Randáček

Úvod

Jak postupovat v případě archeologického nálezu? A co je to vlastně archeologický nález? Máme nárok na odměnu za jeho nalezení? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Co je archeologický nález

Oblast archeologických výzkumů a povinností a práv zúčastněných a další otázky spojené s archeologií řeší zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči. Podle tohoto zákona se za archeologický nález tak považuje každá věc, která je dokladem nebo pozůstatkem člověka a jeho činnosti od jeho počátků až do novověku a zachovala se zpravidla pod zemí. Archeologický nález tedy může být i relativně nová věc, nejenom prehistorické nádoby, jak se laická veřejnost většinou domnívá.

V praxi může činit problémy různý výklad slova "novověk“, resp. jeho časové určení. Někdo totiž může počátek novověku spojovat s objevením Ameriky v roce 1492, někdo s revolučním rokem 1848 nebo až se vznikem novodobých států po roce 1918. Abychom se vyhnuli možným komplikacím při nálezu věci, o níž se domníváme, že je archeologickým nálezem ve smyslu zákona o státní památkové péči, je vhodné věc ověřit u místního muzea. Pro začátek určitě postačí dotaz telefonický nebo dotaz elektronickou poštou.

Území s archeologickými nálezy

Zákon o státní památkové péči používá termín "území s archeologickými nálezy“. Lze konstatovat, že se jedná o území, kde se nacházejí nějaké archeologické nálezy. Vzhledem k definici archeologického nálezu ("věc, která... se zachovala zpravidla pod zemí“) může být obtížné takové území identifikovat, protože pod zem nevidíme. Naštěstí archeologové za dobu existence archeologie nashromáždili dostatek poznatků, které jim umožnili sestavit poměrně podrobné mapy s možnými archeologicky zajímavými lokalitami.

Tyto mapy samozřejmě nejsou vyčerpávající – to že nějaká lokalita není evidovaná jako území s archeologickými nálezy, neznamená, že tam nemůže být učiněn archeologický nález. Znamená to pouze, že tam dosud nebylo nic objeveno.

Pro zajímavost je nutné připomenout, že s odtáváním alpských ledovců se objevuje relativně mnoho předmětů dokládajících, že i takto nehostinné krajiny byly v minulosti využívány člověkem. Podle výše uvedené definice jsou tedy i tyto oblasti územím s archeologickými nálezy.

Odměna za nález

Mezi základní povinnosti každého, kdo náhodně objeví archeologický nález, patří oznámit objev archeologického nálezu Archeologickému ústavu nebo nejbližšímu muzeu a to přímo nebo prostřednictvím obce, kde byl nález učiněn. Samozřejmostí je, že nálezová situace musí být zachována v neporušené podobě, protože řada informací ukrytých v okolí nálezu je pro laika nečitelná, ale zkušený archeolog dokáže situaci interpretovat a podat vysvětlení. V případě náhodného archeologického nálezu – například po velkém dešti, kdy voda vymele koryto, pod vyvráceným stromem apod., který odtrhne břeh – má nálezce nárok na odměnu.

Nález tedy nesmí být učiněn v rámci archeologického výzkumu. Nálezce pak musí o odměnu požádat písemně do jednoho roku od nálezu místně příslušný krajský úřad. Výše odměny se stanoví na základě kulturně historické ceny předmětu nebo s ohledem na cenu drahého kovu. Nálezce má nárok i na náhradu nákladů spojených s učiněním archeologického nálezu.

Povinnosti stavebníka

Aby docházelo k co nejmenším ztrátám archeologických nálezů, má každý

Nahrávám...
Nahrávám...