dnes je 24.1.2022

Input:

Národní plán obnovy - Ministerstvo průmyslu a obchodu

29.11.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.50
Národní plán obnovy – Ministerstvo průmyslu a obchodu

Mgr. Petr Burda

Zaměření dotačního titulu

Národní plán obnovy je součástí strategie hospodářské obnovy EU. Peníze z tohoto fondu mají za cíl podpořit investice a nastartovat oživení hospodářství a firem zasažených dopady pandemie koronaviru.

Národní plán obnovy zahrnuje dotace pro všechny podniky v ČR, 6 oblastí podpory, téměř 200 miliard Kč. Národní plán obnovy je dotační program, který v nadcházejících letech pomocí financí z EU znovu nastartuje českou ekonomiku. Finální verze Národního plánu obnovy počítá s projekty za 191 miliard korun, které pomohou i českým podnikům.

Národní plán obnovy MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu) postavilo na 6 pilířích–⁠ oblastech, do kterých směřuje finanční podpora:

  1. Fyzická infrastruktura a zelená tranzice
  2. Vzdělávání a trh práce
  3. Digitální transformace
  4. Zdraví a odolnost obyvatel
  5. Výzkum, vývoj a inovace
  6. Instituce a regulace a podpora podnikání v reakci na covid-19

Pilíře se dělí na 26 dalších aktivit, které reagují na konkrétní potřeby českých podniků. Jednotlivé přidělené částky se ještě mohou změnit. 

Míra podpory:

  • - Celková alokace: 191 mld Kč,
  • - 70 % z nachystaných 191 miliard Kč se musí vyčerpat do konce roku 2022. Zbytek pak do konce roku 2023. Projekty se musí uskutečnit a dotace proplatit do roku 2026.

Příjemci podpory

Mezi způsobilé příjemce podpory patří:

  • - o dotaci mohou žádost podniky všech velikostí (bez omezení pro velké podniky nad 249 zaměstnanců) z celé ČR včetně pražských.

Podporované aktivity

Mezi podporované aktivity a způsobilé výdaje této výzvy patří:

  • - Digitální transformace –⁠ využití nových technologií, umělé inteligence a inovací ve smyslu Průmyslu 4.0. Podpoří se zejména digitální služby občanům a firmám ve státní správě, vysokorychlostní internet, inovativní startupy i velké podniky využívající moderní technologie nebo třeba zrychlení stavebního řízení
Nahrávám...
Nahrávám...