dnes je 5.7.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2709

1.6.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.12.2.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2709

JUDr. Petra Kejvalová

[Pomoc výměnkáři – nouze, nemoc, úraz]

Smlouva o výměnku je zaopatřovacím typem smlouvy. Jejím hlavním určením je zajištění poklidného stáří a dožití výměnkáři. Vzhledem ke smyslu výměnku je tak nutno počítat právě s věkem a zdravotním stavem výměnkáře, ať již v době zřízení výměnku nebo pak zejména do budoucna, po dobu trvání tohoto závazku.

Hlavním smyslem komentovaného ustanovení je tak ještě více posílit zaopatřovací funkci výměnku a snaha zajistit osud výměnkáře v těžkých životních situacích, které souvisejí zejména s jeho zdravím či ztíženým sociálním postavením ve stáří.

Povinnost pomoci výměnkáři. Komentované ustanovení stanoví, že osoba zavázaná k výměnku pomůže výměnkáři, který to nezbytně potřebuje, v nemoci, při úrazu nebo v podobné nouzi, a to i v případě, že si takovouto pomoc ve smlouvě o výměnku smluvní strany výslovně nesjednaly.

V rámci takových mimořádných událostí má nabyvatel nemovité věci tedy nejen morální povinnost se o výměnkáře postarat, ale podle tohoto ustanovení i povinnost právní, neboť měl zákonodárce za to, že je důležité tuto morální povinnost povýšit na povinnost právní a ukotvit ji přímo v zákoně.

Jde-li o specifikaci pomoci, nabyvatel odstoupené nemovité věci je tedy povinen výměnkáři poskytnout pomoc v nemoci, při úrazu, nebo v podobné nouzi. Jedná se tak o velmi široce určený okruh životních situací, které mohou nastat. Záleží vždy na konkrétní situaci daného jedince – pomoc může spočívat například v obstarání nákupu, odvozu k lékaři, zajištění úklidu a podobně. Zajištění takových úkonů si smluvní strany mohou pro případ specifických situací sjednat již v samotné smlouvě o výměnku jakožto reálné břemeno. Pokud nic takového ujednáno smluvní strany nemají, stanoví tak zákonodárce v tomto ustanovení.

Pomocné úkony. Jde-li o povahu či rozsah pomocných úkonů, bude záležet vždy na konkrétní situaci výměnkáře. Jak již je naznačeno shora, může se jednat o pomoc v obstarání domácnosti – úklid, nákup, zajištění jídla a podobně, může se jednat o pomoc v souvislost se zdravotním stavem výměnkáře – odvoz k lékaři (často se jedná například o návštěvu specializovaného lékařského pracoviště, například pravidelné rehabilitace a podobně), nebo dokonce zajištění dočasné asistence.

Časové ohraničení pomocných úkonů. Komentované ustanovení stanoví, že povinnost přispět pomocnými úkony výměnkáři v případě nemoci, úrazu či obdobné nouzi trvá pouze po dobu, po kterou to výměnkář nezbytně potřebuje. Okamžikem, kdy potřeba pomoci výměnkáře zanikne, zanikne tím i povinnost osoby zavázané z výměnku. Tím se má zamezit situacím, kdy by výměnkář takto stanovené povinnosti nabyvatele odstoupené nemovité věci šikanózně zneužíval, přestože si to strany ve smlouvě o výměnku samy nesjednaly a postupuje se podle komentovaného ustanovení. Ad absurdum si lze představit i situaci, kdy si výměnkář přivodí úraz úmyslně, aby docílil právě pomoci osoby zavázané z výměnku.

Zproštění se povinnosti pomoci. Náklady na hrazení pobytu v zařízení. Pokud nastane některá z mimořádných situací podle komentovaného ustanovení, tzn. zejména nemoc či úraz výměnkáře či obdobná nouze, může se nabyvatel nemovité věci zprostit své povinnosti pomoci výměnkáři podle tohoto ustanovení tím, že obstará a zajistí pro výměnkáře umístění ve zdravotnickém nebo podobném zařízení. Je tedy na rozhodnutí povinného z výměnku, zda v nouzi přispěje pomocnými úkony, tedy naturálním plněním (obstaráním různých záležitostí a podobně), nebo zda zvolí variantu náhradní péče v podobě zajištění

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...