dnes je 5.7.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2333

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.2.4.1.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2333

Mgr. Pavla Krejčí

[Zápis pachtu do veřejného rejstříku]

Podobně jako u nájmu bude možné zapsat pachtovní právo do veřejného seznamu např. katastru nemovitostí, leteckého rejstříku, námořního rejstříku apod. Zápis pachtovního práva bude fakultativní a nebude mít vliv na vznik, zánik či změnu pachtovního práva. Ani na základě výmazu pachtovního práva z katastru nemovitostí nedochází k jeho zániku. Jedná se tedy o zápis čistě deklaratorní povahy.

Pachtovní právo je možno zapsat do veřejného seznamu i tehdy, pokud je předmětem pachtu věc hromadná (§ 501 NOZ), do které náleží jednotlivá věc, která se zapisuje do veřejného seznamu.

Návrh na zápis pachtovního práva může vždy podat vlastník propachtované věci a to i bez souhlasu pachtýře. Pokud by návrh podával pachtýř, vyžaduje se k zápisu souhlas vlastníka. Pokud dle zákona jedná jménem vlastníka jiná osoba, např. insolvenční správce, je oprávněna svolení pachtovní právo zapsat či vydat svolení k zápisu do veřejného seznamu tato osoba namísto vlastníka.

Bude-li do pachtovní právo zapsáno veřejného seznamu k věci, neomlouvá nikoho neznalost zapsaného údaje (§ 980 odst. 1 ObčZ). Zároveň platí vyvratitelná právní domněnka, že pacht byl do veřejného seznamu zapsán v souladu se skutečným právním stavem. Naopak pokud byl pacht z veřejného seznamu vymazán, platí vyvratitelná právní domněnka, že toto právo neexistuje (§ 980 NOZ). Zápis ale i výmaz pachtu se provádí

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...