Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Monika Schön, Ph.D.
Postoupená strana je při "postoupení smlouvy" (srov. komentář k ustanovení § 1895) dále chráněna ve vztahu k námitkám, které měla vůči postupiteli. Pokud jde o námitky ze smlouvy, ty jí zůstávají zachované i proti postupníkovi. Ostatní námitky, které měla vůči postupiteli, jí zůstanou zachovány za podmínky, že si to vyhradila v postoupené smlouvě nebo v souhlasu s "postoupením smlouvy".
Námitky ze smlouvy
Námitky ze smlouvy, které měla postoupená strana vůči postupiteli, zůstávají "postoupením smlouvy" nedotčeny a postoupená strana je může uplatnit vůči postupníkovi. Nemění se tedy obsah námitek, mění se pouze osoba, vůči níž je lze uplatnit. "Postoupením smlouvy" mj. tak co do námitek nedojde ke zhoršení postavení postoupené strany.
Námitkou ze smlouvy může být námitka neplatnosti smlouvy (srov. ustanovení § 586), námitka promlčení (srov. ustanovení § 609 an.), v případě sjednaného vzájemného plnění námitka neplnění protistranou (srov. ustanovení § 1911), ale též námitky týkající se zániku dluhu (splněním podle ustanovení § 1908 an., v důsledku odstoupení od smlouvy podle ustanovení § 2001 an. nebo v důsledku následné nemožnosti plnění podle ustanovení § 2006 an.), uplatnění práv z vadného plnění podle ustanovení § 1914 an. aj.
Další námitky
Námitky, které neplynou z postoupené smlouvy, může postoupená strana uplatnit pouze za podmínky, že si to vyhradila (v postupované smlouvě nebo v souhlasu s postoupením smlouvy, který učinila). Takovou námitkou bude zejména námitky započtení (srov. ustanovení § 1982 an.).
Výhrada je jednostranné právní jednání nevyžadující akceptaci. Jestliže postoupená strana výhradu neučiní nejpozději v souhlasu s postoupením smlouvy, nemůže tak – jednostranně - již učinit následně. Tím samozřejmě není vyloučena následná dohoda dotčených osob s odlišným obsahem. Pokud jde o formu výhrady, výhrada bude – vzhledem k tomu, že má být učiněna ve smlouvě či v souhlasu - učiněna ve stejné formě jako smlouva či souhlas. Souhlas přitom může být vyjádřen v jakékoli formě (srov. ustanovení § 559).
Postavení třetích osob poskytujících zajištění převzatého dluhu
Zatímco občanský zákoník několika způsoby chrání práva postoupené strany (srov. požadavek souhlasu postoupení strany s postoupením podle ustanovení 1895 odst. 1, právo odmítnout osvobození postupitele od povinností podle ustanovení § 1899, či zachování námitek podle ustanovení § 1900), neupravuje výslovně případné postavení třetí osoby, která poskytla zajištění dluhu, který byl postoupen smlouvou podle ustanovení § 1895 an. (např. ručitel, zástavní dlužník).
Pokud…