Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Monika Schön, Ph.D.
Účelem ustanovení § 1896 (stejně jako ustanovení § 1895 odst. 1, vyžadujícímu k převodu smluvní pozice souhlas postoupené strany, ustanovení § 1899 a ustanovení § 1900) je ochrana zájmů postoupené strany, zde konkrétně ve vztahu k vedlejším doložkám.
Podle ustanovení § 1896 nelze zkrátit práva postoupené strany z vedlejších doložek při částečném postoupení smlouvy nebo při postoupení smlouvy několika postupníkům. Hovoří-li se v ustanovení § 1896 o "postoupení smlouvy" (částečné nebo několika postupníkům), je namístě to vykládat jako převod práv a povinností ze smlouvy, resp. převod smluvní pozice (srov. komentář k ustanovení § 1895).
Stejně jako v případě ustanovení § 1895, dovozujeme, že aplikace ustanovení § 1896 nemá být omezena na smluvní závazkové vztahy a lze podle něho postupovat též u mimosmluvních závazků (srov. rovněž komentář k ustanovení § 1895).
Částečné postoupení smlouvy
Při částečném "postoupení smlouvy" nejsou převáděna všechna práva a povinnosti ze závazku, ale pouze některá, a to vymezená co do času (typicky u závazků s trvajícím či opětujícím se plněním, srov. ustanovení § 1895 odst. 2), případně co do předmětu (vztahující se k části plnění; z toho plyne, že tento postup je možný pouze u dělitelného plnění). Při částečném postoupení pak původní strana smlouvy (postupitel) zůstává ve svém postavení ve vztahu k postoupené straně ohledně části plnění (vymezené časově či předmětem), částečně (ve vztahu ke zbývající části) se do jeho postavení dostává postupník.
Od částečného postoupení smlouvy je třeba odlišovat postoupení (souboru) pohledávek ze smlouvy, případně převzetí (souboru) dluhů, neboť u těchto institutů nejde o postoupení celého smluvního postavení, ale pouze postoupení aktiv či převzetí pasiv.
Postoupení smlouvy několika postupníkům
O "postoupení smlouvy" několika osobám jde, postoupí-li postupitel práva a povinnosti více osobám. Postoupení několika osobám je možné jak ve vztahu k dělitelnému plnění, tak ve vztahu k plnění nedělitelnému (srov. ustanovení § 1869 a § 1870). Tato možnost připadá zřejmě v úvahu zejména u "rozdělení" práv a povinností několika postupníkům ve vztahu k vymezeným částem předmětu plnění, teoreticky lze snad uvažovat též o rozdělení z hlediska časového.
Vedlejší doložky
Výčet vedlejších doložek v ustanovení § 1896 je demonstrativní (srov. "...zejména"). Dalším vedlejším ujednáním může být např. dohoda podnikatelů o místní příslušnosti soudu (prorogační doložka podle ustanovení § 89a OSŘ), dohoda o místě plnění aj.
Při částečném "postoupení smlouvy" se práva a povinnosti z vedlejších doložek štěpí tak, že část (jež nebyla postoupena) zůstane původní smluvní straně (postupiteli), zbývající (postoupená) část je převedena postupníkovi. Např. právo odstoupit od smlouvy zůstane postupiteli ve vztahu k části práv a povinností, které postoupeny nebyly, avšak ve vztahu ke zbývající (postoupené) části práv a povinností již bude svědčit postupníkovi.
Obdobně pak při postoupení několika osobám se práva a povinnosti štěpí ve vztahu k jednotlivým postupníkům.
Ochrana postoupené strany podle ustanovení § 1896
Postoupená strana nesmí být ve vztahu k vedlejším doložkám při…