dnes je 19.9.2024

Input:

Kodex řádné správy a právo na dobrou správu v právu EU

1.2.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.6.4 Kodex řádné správy a právo na dobrou správu v právu EU

prof. JUDr. Richard Pomahač, CSc.

Platné právo EU – a to i vzhledem k podmínkám výkonu správní činnosti ve výlučné působnosti orgánů Evropské unie – explicitně předepisuje jen minimum přímých a všeobecných ustanovení, týkajících se správních postupů. Příklady pozitivní úpravy jsou ustanovení o soudní kontrole správních aktů či o povinnosti dostatečně zdůvodnit každé správní opatření či rozhodnutí.

Důvody, proč Evropská unie nemá ucelený správní řád pro výkon správních kompetencí na evropské úrovni, pramení jednak z nedostatku výslovného legislativního zmocnění, jednak z přesvědčení, že i bez kodifikace platí řada nezpochybnitelných obecných ustanovení, která jsou společná všem členským státům a jako taková jsou i chráněna Evropským soudním dvorem.

Situace se však počíná měnit a lze očekávat, že časem bude možné porovnávat správní řády EU i jejích členských států vytvořené ve formě relativně ucelených předpisů.

Lisabonská smlouva nově stanoví, že při plnění svých úkolů se orgány, instituce a jiné subjekty Unie opírají o otevřenou, efektivní a nezávislou evropskou správu, a definuje legislativní proceduru, jejímž prostřednictvím lze přijímat unijní ustanovení s povahou správního řádu formou nařízení.

Evropský kodex řádné správní praxe

Podobný vývoj předjímal již v uplynulém desetiletí Veřejný ochránce práv EU. Jako přípravný dokument přijal již 6. září 2001 Evropský parlament Kodex řádné správní praxe, který by orgány a instituce Evropské unie, jejich správní orgány a úředníci měli dodržovat při styku s veřejností. Veřejný ochránce práv začal používat Kodex při vyšetřování, zda došlo k nesprávnému úřednímu postupu. Zároveň začal Kodex sloužit jako užitečné vodítko a zdroj poznatků pro úředníky, čímž podpořil kvalitní standardy správní praxe.

Čtyři základní pilíře

Kodex stanoví, že úřední chování a postup se musejí opírat o čtyři základní pilíře, jimiž jsou:

  • princip právnosti,

  • zákaz diskriminace ve smyslu rovného zacházení se všemi osobami, jimž má Evropská komise sloužit,

  • princip proporcionality,

  • princip legitimního očekávání, v jehož duchu musí být každá odchylka od normální správní praxe a od předem očekávaného úředního postupu vždy řádně odůvodněna.

V Kodexu nacházíme podrobná ustanovení o požadavcích úřední objektivity a nestrannosti. Následující část se věnuje ryze procesním požadavkům, zejména obecným zásadám správního řízení, jakými jsou například právo zainteresovaných stran uplatnit v úředním jednání všechny argumenty, požadavek dostatečného odůvodnění úředního rozhodnutí, či uplatnění opravných prostředků. Podrobně jsou rozvedena ustanovení, týkající se

Nahrávám...
Nahrávám...