4.7.14
DPH – sociální služby
Ing. Zdeněk Kuneš
NahoruNeziskové subjekty jako provozovatelé sociálních služeb
Neziskové subjekty se do pozice provozovatele sociální služby dostávají poměrně často. Podle § 51 odst. 1 písm. j) ZDPH je od daně osvobozena bez nároku na odpočet daně sociální pomoc vymezená v § 59 ZDPH. Pro účely zákona o DPH se podle § 59 za sociální pomoc považují sociální služby poskytované podle zvláštního právního předpisu, kterým je zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. Osvobozeny od daně jsou sociální služby poskytované jakýmkoliv subjektem, tj. fyzickou nebo právnickou osobou, a to i tehdy, pokud jsou vykonávané na komerční bázi. Nutnou podmínkou osvobození od daně ve smyslu citovaného ustanovení je registrace poskytovatele sociálních služeb u příslušného krajského úřadu, pokud ji zvláštní právní předpis vyžaduje.
NahoruZařízení sociálních služeb
Výčet zařízení sociálních služeb je uveden v zákonu o sociálních službách. Zde jsou mimo jiné uvedeny např. azylové domy, domovy pro seniory, noclehárny, domy na půl cesty, domovy se zvláštním režimem, chráněné bydlení a další. Provozováním různých typů pobytových zařízení učených pro specifický okruh osob se neziskové subjekty v praxi setkávají poměrně často. Z pohledu zákona o DPH je proto nutné ověřit, zda je v rámci provozování těchto zařízení poskytována sociální pomoc, která splňuje podmínky osvobození podle § 59 ZDPH nebo se jedná o zdanitelné plnění.
V souvislosti s provozováním pobytových zařízení pro seniory nebo domů s pečovatelskou službou uzavírají provozovatelé ve většině případů smlouvy, jejichž předmětem je nájem bytové jednotky. Nájem takových jednotek (bytů) je podle § 56a odst. 1 ZDPH plněním osvobozeným od daně bez nároku na odpočet daně.
NahoruSociální pomoc osvobozená od daně bez nároku na odpočet
Služby sociální pomoci jsou podle § 59 ZDPH osvobozeny od daně z přidané hodnoty bez nároku na odpočet daně pouze při splnění zákonem stanovených podmínek.
Podle zákona o sociálních službách je možné sociální služby poskytovat jen na základě oprávnění k poskytování sociálních služeb, s výjimkou zcela specifických případů. Registrace se nevyžaduje pouze u osob blízkých nebo asistenta sociální péče, který tuto činnost nevykonává jako podnikatel, a v případech, kdy je tato péče poskytována dočasně a ojediněle. Oprávnění k poskytování sociálních služeb vzniká rozhodnutím o registraci. O registraci tuzemských subjektů rozhoduje krajský úřad příslušný podle místa trvalého nebo hlášeného pobytu fyzické osoby nebo sídla právnické osoby. Pokud je zřizovatelem poskytovatele sociálních služeb ministerstvo, rozhoduje o registraci toto ministerstvo.
Sociální služby se podle zákona o sociálních službách poskytují jako služby pobytové, ambulantní nebo terénní. Pobytovými službami se rozumějí služby spojené s ubytováním v zařízeních sociálních služeb.
Sociální služba zahrnuje činnost nebo soubor činností zajišťujících pomoc a podporu osobám za účelem sociálního začlenění nebo prevence sociálního vyloučení. Sociální služby zahrnují také služby sociálního poradenství, služby sociální péče a služby sociální prevence poskytované zařízeními sociálních služeb, které jsou k danému účelu zřizovány.
Jedná se o tato zařízení:
- centra denních služeb,
- denní stacionáře,
- týdenní stacionáře,
- domovy pro osoby se zdravotním postižením,
- domovy pro seniory,
- domovy se zvláštním režimem,
- chráněné bydlení,
- azylové domy,
- domy na půl cesty,
- zařízení pro krizovou pomoc,
- nízkoprahová denní centra,
- nízkoprahová zařízení pro děti a mládež,
- noclehárny,
- terapeutické komunity,
- sociální poradny,
- sociálně terapeutické dílny,
- centra sociálně rehabilitačních služeb,
- pracoviště rané péče,
- intervenční centra,
- zařízení následné péče.
Základními činnostmi při poskytování sociálních služeb jsou tyto činnosti:
- pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu,
- pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu,
- poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy,
- poskytnutí ubytování, popřípadě přenocování,
- pomoc při zajištění chodu domácnosti,
- výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
- základní sociální poradenství,
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
- sociálně terapeutické činnosti,
- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí,
- telefonická krizová pomoc,
- nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucích k sociálnímu začlenění,
- podpora vytváření a zdokonalování základních pracovních návyků a dovedností.
Stravovací a ubytovací služby poskytované…