dnes je 18.4.2024

Input:

Základní výklad k vydávání paměťových karet v systému Digitální tachograf

28.8.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.3.5 Základní výklad k vydávání paměťových karet v systému Digitální tachograf

Bc. Petr Stumpf

Úvod

Dne 1. 7. 2007 nabyly účinnosti změny v zákonu č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o silničním provozu“), a zákonu č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o podmínkách provozu“), dané zákonem č. 226/2006 Sb., které upravují vydávání paměťových karet v tzv. systému digitální tachograf.

Systém digitální tachograf a druhy paměťových karet

Systém digitální tachograf je záznamové elektronické zařízení umístěné v kabině vozidla. Je určeno k záznamu doby řízení, bezpečnostních přestávek a dob odpočinku řidičů a provozního režimu nákladních vozidel a jízdních souprav nad 3,5 t a autobusů pro přepravu více než 9 osob. Přístup do tohoto zařízení mají osoby, které jsou vybaveny pro jeho ovládání paměťovými kartami.

Druhy paměťových karet

  • Karta řidiče. Pomocí této karty řidič aktivuje příslušné funkce záznamového zařízení sloužící k záznamu svého pracovního výkonu a povinného odpočinku.

  • Karta vozidla (na vlastní kartě uváděn název "Karta podniku“). Tuto kartu využívá dopravce pro pořizování výpisů a opisů dat uložených v záznamovém zařízení pro své potřeby. Karta vozidla slouží pro stahování dat ze záznamových zařízení ze všech vozidel daného dopravce – není spojena s konkrétním vozidlem. Dopravce ovšem může mít více karet vozidla.

  • Servisní karta (na vlastní kartě uváděn název "Karta dílny“). Tuto kartu používá certifikovaná opravárenská dílna, která instaluje zařízení do vozidel a provádí jeho pravidelné kontroly, kalibrace, opravy, případně výměny.

  • Kontrolní karta. Pomocí této karty kontrolní orgán aktivuje příslušné funkce záznamového zařízení sloužící ke kontrolám jízd provedených vozidlem (popř. řidičem).

Karta řidiče

Problematiku paměťových karet řidiče řeší nové ustanovení § 110a zákona o silničním provozu.

Kdo kartu vydává

Paměťovou kartu řidiče vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností (dále jen "obecní úřad“). Místní příslušnost obecního úřadu se řídí podle místa trvalého nebo přechodného pobytu žadatele, případně držitele karty.

Podklady pro vydání karty

Kartu řidiče obecní úřad vydá na základě žádosti o vydání paměťové karty řidiče. Podání této žádosti musí být provedeno v souladu s platnou právní úpravou (Nařízením Rady ES č. 3821/1985 o záznamovém zařízení v silniční dopravě, ve znění pozdějších novel, zejména nařízení č. 2135/1998 a nařízení č. 1360/2002, zákonem o silničním provozu a správním řádem). Žádost se podává na předepsaném formuláři umožňujícím skenování žádosti pro další zpracování údajů automatizovaným způsobem. Prázdný formulář žádosti o vydání karty řidiče žadatel dostane na obecním úřadu, případně si jej obstará jiným způsobem (např. vytištěním z internetu). Dále je žadatel je povinen k žádosti přiložit novou standardní dokladovou fotografii rozměru 35x45 mm (barevná či černobílá, odpovídající normě ČSN 666416), řidičský průkaz a občanský průkaz (nebo jiný průkaz totožnosti ve smyslu § 36 odst. 4 správního řádu – např. cestovní pas).

Kdo je oprávněn podat žádost

O vydání karty řidiče mohou požádat řidiči, kteří hodlají řídit vozidlo podléhající Nařízení Rady ES č. 3820/85. Jedná se o řidiče, kteří jsou držiteli řidičského oprávnění pro skupiny B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D a D+E. Dále je možné v odůvodněných případech vydání karty řidiče pro osobu, která má pouze řidičské oprávnění skupiny B (tj. není způsobilá k řízení vozidel podléhajících Nařízení Rady ES č. 3820/85). Důvodem takové žádosti bude zejména skutečnost, že žadatel hodlá řídit vozidlo do 3 500 kg, které je vybaveno záznamovým zařízením, protože může být provozováno i jako souprava nad 3 500 kg. Vozidlo žadatel hodlá řídit jen bez přípojného vozidla, ale provoz vozidla je veden v elektronické evidenci podle záznamů digitálního tachografu.

Žádost podává:

  • Fyzická osoba (občan ČR) s trvalým pobytem na území ČR, která je držitelem platného řidičského průkazu vydaného ČR pro některou ze skupin řidičského oprávnění B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E. V odůvodněném případu lze přijmout žádost od držitele řidičského oprávnění skupiny B.

  • Fyzická osoba (cizinec), občan EU – osoba, která držitelem platného řidičského průkazu vydaného Českou republikou nebo jiným členským státem EU pro některou ze skupin řidičského oprávnění B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E, popřípadě pro skupinu uznávanou jako rovnocennou. Tato osoba musí doložit, že má na území ČR trvalý nebo dlouhodobý pobyt, resp. obvyklé bydliště, kterým se rozumí pobyt v ČR trvající nejméně 185 dní v kalendářním roce, a to z důvodu osobních či profesních vazeb osoby k území ČR.

  • Občan třetí země – osoba, která je držitelem platného řidičského průkazu vydaného v ČR nebo jiném členském státu EU pro skupiny B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, nebo D+E, dále musí předložit platný doklad o trvalém nebo dlouhodobém pobytu v ČR.

Činnost obecního úřadu po přijetí žádosti

Po přijetí žádosti o paměťovou kartu řidiče se vyměří v souladu s ust. zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, položkou 26 písmeno j) správní poplatek ve výši 700 Kč za kartu.

Po převzetí žádosti pracovník obecního úřadu zkontroluje

  • Zda osoba, která předkládá žádost, je totožná s osobou žadatele (vizuální kontrola dle platného ŘP a průkazu totožnosti). Žádost je možno podat i v zastoupení na základě plné moci, avšak podpis na žádosti musí být vlastnoručním podpisem žadatele. V takovém případě musí být podpis úředně ověřený.

  • Zda předložené doklady, řidičský průkaz a průkaz totožnosti, jsou platné. Řidičský průkaz musí mít platnost po celou dobu požadované platnosti karty řidiče. Pokud je doba platnosti řidičského průkazu kratší, omezí se doba platnosti karty řidiče na dobu shodnou s platností řidičského průkazu.

  • Zda je shoda mezi údaji uvedenými v ŘP a dokladu totožnosti u těchto údajů: příjmení, jméno, datum a místo narození a adresa bydliště.

  • Zda uvedené údaje souhlasí s údaji vedenými v registru řidičů, kde dále provede kontrolu správnosti čísla platného řidičského průkazu a vyznačených řidičských oprávnění. Údaje v žádosti musí odpovídat údajům evidovaným v registru řidičů. Kontrola údajů oproti registru řidičů se v případě, že žadatel je držitelem řidičského průkazu vydaného jiným členským státem EU, provádí pouze z hlediska možného zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel nebo pozbytí práva řídit motorová vozidla.

Po provedené kontrole pracovník obecního úřadu dovyplní žádost, pevně nalepí na určené místo na žádosti průkazovou fotografii a dohlédne, aby vzor podpisu žadatele byl umístěn v předepsaném rámečku pro skenování podpisu. Zkontrolovanou žádost o vydání karty řidiče pak připraví k odeslání na určenou adresu provozovatele systému, a to nejpozději následující pracovní den po jejím přijetí.

Pokud žadatel žádá současně o vydání řidičského průkazu i paměťové karty řidiče, příslušný obecní úřad vydá řidičský průkaz i paměťovou kartu. V takovém případě se žádost o paměťovou kartu předepsaným způsobem označí. Do rámečku pro číslo řidičského průkazu se uvede číslo žádosti o vydání řidičského průkazu, která byla podána souběžně se žádostí o vydání paměťové karty řidiče. V tomto případě číslo řidičského průkazu není známé, a proto nemusí být vyplněno v žádosti o vydání paměťové karty řidiče.

Vydání paměťové karty řidiče

Paměťová karta řidiče se vydává do 15 pracovních dnů od doručení žádosti. Vydání se považuje za vydání osvědčení podle správního řádu. Řidič je povinen převzít paměťovou kartu řidiče osobně na příslušném obecním úřadu. Poškozenou nebo nefunkční paměťovou kartu řidiče je řidič povinen vrátit příslušnému obecnímu úřadu, který ji znehodnotí.

Platnost paměťové karty řidiče

Paměťová karta řidiče platí 5 let ode dne vydání. Jestliže platnost dokladu, na jehož podkladě byla paměťová karta řidiče vydána, skončí v kratší lhůtě, než je doba platnosti paměťové karty řidiče, omezuje se její platnost na dobu platnosti tohoto dokladu. Jestliže řidič přestal být držitelem řidičského oprávnění k řízení silničních motorových vozidel vybavených podle přímo použitelného předpisu Evropských společenství záznamovým zařízením nebo jeho řidičské oprávnění k řízení těchto vozidel bylo pozastaveno, je držitel paměťové karty řidiče povinen odevzdat ji do 5 pracovních dnů od právní moci rozhodnutí o odnětí nebo pozastavení řidičského oprávnění nebo do 5 pracovních dnů od podání písemného oznámení o vzdání se řidičského oprávnění příslušnému obecnímu úřadu.

Vzor paměťové karty řidiče

Karta vozidla

Problematiku paměťových karet vozidla řeší nové ustanovení § 7a zákona o podmínkách provozu a dále ust. § 11 odst. 2, 3 tohoto zákona.

Kdo kartu vydává

Paměťovou kartu vozidla vydává opět obecní úřad. Místní příslušnost obecního úřadu je dána podle místa sídla právnické osoby (dopravce) nebo podle místa podnikání fyzické osoby (dopravce).

Podklady pro vydání karty

Kartu vozidla obecní úřad vydá obdobně jako kartu řidiče na základě žádosti o vydání paměťové karty vozidla. Pokud je žadatelem fyzická osoba, předkládá platný doklad totožnosti a dále živnostenské oprávnění, příp. koncesní listinu, či jiný platný dokument, kterým je prokázána oprávněnost k podnikání fyzické osoby. Dokument musí

Nahrávám...
Nahrávám...