dnes je 28.3.2024

Input:

Význam a účel katastru nemovitostí a zeměměřictví

29.10.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.1 Význam a účel katastru nemovitostí a zeměměřictví

Ing. Bohumil Kuba

Katastr zeměměřictví

Katastr nemovitostí České republiky (dále jen "katastr nemovitostí“) se zabývá podrobným evidováním nemovitostí. Představuje soupis, popis a geometrické a polohové určení vybraných nemovitostí na území státu a jeho součástí je evidence vlastnických a jiných věcných práv a dalších, zákonem stanovených práv k těmto nemovitostem. Tento ucelený, průběžně aktualizovaný, počítačově ovládaný informační systém o pozemcích, vybraných stavbách (budovách) a o vybraných bytech a nebytových prostorech tvoří jeden ze základních informačních systémů veřejné správy v České republice. V katastru nemovitostí se evidují takové údaje, které zabezpečují jeho vysokou společenskou využitelnost. Je propojen s číselníkem územně technických jednotek a postupně propojován s dalšími odvětvovými informačními systémy, např. s evidencí obyvatel, s automatizovaným daňovým informačním systémem, s registrem ekonomických subjektů, číselníkem částí obcí apod. Efektivní komunikace těchto informačních systémů vychází z vlastní podstaty katastru nemovitostí, jehož význam a účel je vymezen tak, že "je zdrojem informací, které slouží k ochraně práv k nemovitostem, pro daňové a poplatkové účely, k ochraně životního prostředí, zemědělského a lesního půdního fondu, nerostného bohatství, kulturních památek, pro rozvoj území, k oceňování nemovitostí, pro účely vědecké, hospodářské a statistické a pro tvorbu dalších informačních systémů“. Údaje o druzích pozemků podávají přehled o rozložení půdního fondu v České republice, každoročně se bilancuje i rozčlenění orné půdy a zemědělské půdy podle výrobních podoblastí.

Katastr nemovitostí je velice složitý fenomén. Fyzické i právnické osoby se s ním setkávají ve stavebním a územním řízení, při ochraně zemědělského půdního fondu, lesních pozemků, životního prostředí, nerostného bohatství, kulturních památek, při oceňování nemovitostí, stanovení daní z nemovitostí, řešení pozemkových úprav a zejména při řešení vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem – při prodeji, koupi, darování nemovitostí, při zřizování věcných břemen, zástavních práv, věcných předkupních práv, při restitucích zemědělského majetku, při řešení majetku obcí, státu atd., kdy jsou nově vzniklá vlastnická a jiná práva k nemovitostem zapisována do katastru nemovitostí.

S některými činnostmi v katastru nemovitostí úzce souvisí i oblast zeměměřictví, zejména v jeho technické sféře při tvorbě a obnově katastrálních map, při zaměřování předmětů měření, které jsou obsahem katastru nemovitostí a při řešení některých souvisejících technicko-organizačních opatření. Vyplývá to z charakteru zeměměřických činností, kterými jsou budování, obnova a údržba bodových polí, podrobné měření hranic územně správních celků a nemovitostí a dalších předmětů kartografických děl, vyhotovování geometrických plánů a vytyčování hranic pozemků, vyměřování státních hranic, tvorba, obnova a vydávání kartografických děl, standardizace geografického názvosloví, určení prostorových vztahů metodami inženýrské geodézie a dálkového průzkumu Země, vedení dat v informačních systémech zeměměřictví včetně dokumentace a archivace výsledků zeměměřických činností.

Tato příručka má za úkol seznámit starosty a zaměstnance obcí s tím, co je předmětem a obsahem katastru nemovitostí, jakými pravidly se řídí jeho vedení, jakým způsobem a podle jakých podkladů se zapisují do katastru nemovitostí vlastnická a jiná věcná práva k nemovitostem a další práva a údaje o nemovitostech, a jaké jsou povinnosti těch, kteří se o něj starají nebo využívají jeho údajů. Jsou v ní podrobnosti o poskytování údajů z katastru nemovitostí, zajímavosti o vyhotovování geometrických plánů a vytyčování hranic pozemků – to vše je doplněno řadou příkladů i praktických vzorů. Příručka má přispět k souborné a pohotové orientaci při řešení různých otázek týkajících se nemovitostí a hlavně má přispět k ulehčení styku obecních a městských úřadů s občany a katastrálními úřady.

Nový zákon o katastru nemovitostí

Od 1. ledna 2014 nabývá účinnosti zcela nový katastrální zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), který sjednocuje dosavadní právní úpravu obsaženou v zákoně o

Nahrávám...
Nahrávám...