dnes je 29.3.2024

Input:

Tajemník obecního úřadu

8.8.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.5 Tajemník obecního úřadu

JUDr. Peter Samčík

V obcích s rozšířenou působností, městech, městských obvodech nebo v městských částech územně členěného statutárního města je vedoucím úřadu vedoucí úředník, který vykonává funkci tajemníka obecního úřadu, tajemníka magistrátu statutárního města, tajemníka úřadu městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města (dále jen "tajemník"). V obcích s pověřeným obecním úřadem a v obcích s rozšířenou působností se zřizuje funkce tajemníka obecního úřadu, který je zaměstnancem obce. Ostatní obce mohou zřídit funkci tajemníka obecního úřadu také (§ 110 odst. 1 OZř).

O celkovém počtu zaměstnanců obecního úřadu, o rozdělení jejich pravomocí, o zřizování nebo zrušování odborů a oddělení obecního úřadu rozhoduje rada obce (§ 102 odst. 2 písm. f) a j) zákona o obcích). V obcích, kde se rada obce nevolí, uvedené rozhodování přechází na zastupitelstvo obce.

Vznik funkce tajemníka

Rada obce (v případě obce, kde se rada obce nevolí, zastupitelstvo obce) rozhodne v rámci stanovení pravomocí v obecním úřadě a dle schváleného počtu zaměstnanců obecního úřadu vytvořit funkční místo tajemníka obecního úřadu. Zároveň pověří starostu, aby vyhlásil výběrové řízení podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o úřednících"), které je podmínkou pro jmenování do funkce tajemníka.

Výběrové řízení se vyhlašuje na úřední desce obecního úřadu a současně i způsobem umožňujícím dálkový přístup (zejména na webové stránce obecního úřadu), a to nejméně 15 dnů přede dnem určeným pro přihlášení uchazečů o jmenování do funkce tajemníka.

Tajemníkem se může stát fyzická osoba, která je bezúhonná a má nejméně tříletou praxi v průběhu 8 let bezprostředně předcházejících jmenování do funkce (§ 4 a § 5 zákona o úřednících):

  • jako vedoucí zaměstnanec nebo

  • při výkonu správních činností v pracovním poměru k územnímu samosprávnému celku nebo při výkonu státní správy v pracovním nebo služebním poměru ke státu,

  • ve funkci člena zastupitelstva územního samosprávného celku dlouhodobě uvolněného pro výkon této funkce.

Po skončení výběrového řízení úspěšného uchazeče na funkci tajemníka jmenuje do této funkce starosta se souhlasem ředitele příslušného krajského úřadu [§ 103 odst. 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) ve znění pozdějších předpisů, dále jen "zákon o obcích"] a stanoví tajemníkovi plat v souladu s nařízením vlády č. 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů.

Povinnosti a odpovědnost tajemníka

Tajemník je za plnění úkolů obecního úřadu v samostatné i v přenesené působnosti odpovědný starostovi. Plní úkoly uložené mu zastupitelstvem obce nebo radou obce. Vůči zaměstnancům obce, zařazeným do obecního úřadu, plní úkoly statutárního orgánu, tj. přijímá nové zaměstnance v souladu s počtem zaměstnanců stanoveným radou obce (kde se rada obce nevolí, tedy zastupitelstvem obce) a stanoví jim plat v souladu s nařízením vlády č. 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů. Tajemník provádí změny či ukončení pracovních poměrů těchto zaměstnanců v souladu se zákoníkem práce a potřebami obecního úřadu. Zasedání zastupitelstva obce nebo rady obce se tajemník účastní s hlasem poradním.

Tajemník vydává spisový a skartační řád a pracovní řád obecního úřadu. Dále vydává vnitřní řídicí směrnice obecního úřadu, pokud si jejich vydávání nevyhradila rada obce.

Tajemník zabezpečuje zejména tyto činnosti:

  1. předkládá radě obce (v obcích, kde se rada obce nevolí, starostovi) ke schválení:
    • návrh organizačního řádu obecního úřadu,

    • návrh pravidel pro

Nahrávám...
Nahrávám...