dnes je 19.9.2024

Input:

Nález 172/2005 SbNU, sv.38, K ochraně práva na bydlení na straně jedné a práva vlastnického na straně druhéK okamžiku splnění povinnosti poskytnout bytovou náhradu

Ústavní soud ČR: Sbírka nálezů a usnesení, svazek 38, nález č. 172

IV. ÚS 113/05

K ochraně práva na bydlení na straně jedné a práva vlastnického na straně druhé
K okamžiku splnění povinnosti poskytnout bytovou náhradu

Nelze připustit výklad, podle kterého až do okamžiku přijetí rozhodnutí exekučního soudu o provedení výkonu rozhodnutí dopadá na vztah mezi bývalým pronajímatelem a nájemcem § 712a občanského zákoníku, tj. že do tohoto okamžiku je bývalý nájemce povinen pronajímateli platit nájemné stanovené vyhláškou č. 176/1993 Sb., o nájemném z bytu a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním bytu, tedy tzv. regulované nájemné. Takový extenzivní výklad již ani nesleduje ochranu práva na bydlení, nýbrž chrání bydlení „za vlastníkem dotovanou cenu“, což je úvaha silně vykračující z rozumného výkladu práva na bydlení. Takový výklad podle Ústavního soudu nešetří podstatu a smysl ochrany vlastnického práva a ve svém důsledku představuje zcela neproporcionální omezení, ba dokonce vyvrácení vlastnického práva, které je nepřípustně omezováno už za trvání nájemního vztahu samotnou povahou a formou regulace výše nájemného, jak Ústavní soud v minulosti opakovaně judikoval.

Nelze dovozovat, že přiměřená bytová náhrada byla bývalému nájemci poskytnuta až ke dni rozhodnutí exekučního soudu o provedení výkonu rozhodnutí, neboť v něm soud toliko deklaruje, že zajištěná bytová náhrada odpovídá (resp. od počátku, kdy byla nabídnuta, odpovídala) podmínkám stanoveným v § 712 občanského zákoníku.

Ustanovení § 712a občanského zákoníku je třeba vykládat tak, že dopadá na vztah mezi bývalým pronajímatelem a nájemcem pouze do okamžiku, než bývalý pronajímatel zajistí nájemci bytovou náhradu. Je pak věcí důkazního řízení před obecnými soudy, aby vlastník bytu prokázal, k jakému okamžiku bytovou náhradu zajistil. Od tohoto okamžiku užívá bývalý nájemce byt bez právního titulu, přičemž tento vztah se již neřídí § 712a občanského zákoníku. Po tomto okamžiku vzniká vlastníku bytu nárok na vydání bezdůvodného obohacení, jehož výše by měla odpovídat výši obvyklého nájemného v daném místě a čase. Obecnými soudy provedený výklad, nerespektující meze stanovené v čl. 4 odst. 4 Listiny základních práv a svobod, představuje neproporcionální omezení vlastnického práva vlastníka bytu, a je tedy v rozporu s čl. 11 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

Nález

Ústavního soudu - IV. senátu složeného z předsedkyně senátu Michaely Židlické a soudců Miloslava Výborného a Elišky Wagnerové (soudce zpravodaj) - ze dne 7. září 2005 sp. zn. IV. ÚS 113/05 ve věci ústavní stížnosti Ing. H. F.-F. proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 2. února 2004 sp. zn. 30 C 186/2001 a rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 9. prosince 2004 sp. zn. 20 Co 472/2004, jimiž byla zamítnuta žaloba stěžovatelky o zaplacení peněžité částky.

Výrok

I. Postupem nerespektujícím čl. 4 odst. 4 Listiny základních práv a svobod a porušujícím právo na spravedlivý proces garantované čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod bylo rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 2. 2. 2004 sp. zn. 30 C

Nahrávám...
Nahrávám...