dnes je 29.3.2024

Input:

Metodika účetnictví obcí a jejich vnitřní předpisy

5.11.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2 Metodika účetnictví obcí a jejich vnitřní předpisy

PhDr. Jindra Dolejšová, Aktualizoval: Bc. Lukáš Auerswald

Úvod

Každá účetní jednotka (organizace) je povinna vypracovávat a pravidelně aktualizovat vnitřní organizační směrnice. Správně vypracované směrnice by měly být vizitkou každé organizace, a to bez ohledu na ten fakt, že průkazně vedené účetnictví je předpokladem úspěšného absolvování jakékoliv a zejména daňové kontroly. Nejenže je účetní jednotka chráněna pro případ kontroly nadřízeného orgánu, ale především pomáhá a zefektivňuje řízení a organizaci činností v samotné organizaci. Účetní jednotky a její představitelé jsou nuceni stále sledovat legislativní úpravy a změny z nich vyplývající zapracovávat do stávajících směrnic.

Význam vnitřních norem

Smyslem vnitřních předpisů a norem je aplikovat zákonné postupy a účetní metody podle konkrétních podmínek každé dané účetní jednotky. Z několika možností postupů účtování, které platné předpisy uvádějí, lze vybrat tu nejvhodnější a rozdělit pravomoc a odpovědnost za jednotlivé oblasti účetnictví tak, že to ve svém důsledku povede ke zkvalitnění řízení a hospodaření účetní jednotky a umožní se následná vnitřní i vnější kontrola veškerých účetních postupů a operací.

Vnitřní kontrolní systém

odkaz na právní předpis
V souladu s ustanovením zejména §§ 5, 25 a 26 zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole (dále jen "zákon 320“), je vedoucí orgánu veřejné správy odpovědný za organizování vnitřního kontrolního systému. Organizace vnitřního kontrolního systému účetní jednotky je realizována v souladu se zákonem 320 prostřednictvím tzv. řídící kontroly, tj. kontroly realizované v rámci řídící činnosti odpovědného (vedoucího) pracovníka a ve vybraných organizacích prostřednictvím útvaru interního auditu – viz § 29 zákona. Věcný obsah a zaměření vnitřního kontrolního systému v rámci řídící pravomoci jsou realizovány řadou vnitřních směrnic, jejichž zaměření a obsah je vždy podřízen charakteru činnosti dané organizace.

Citace § 33a odst. 10 zákona č. 563/1991 Sb.

odkaz na právní předpis
V každé účetní jednotce existuje jakýsi zaběhlý řád pro oběh, kontrolu, schvalování, archivaci a skartaci účetních dokladů. Je však nezbytné, abyste tyto procesy měli podloženy písemným dokumentem, který budete moci předložit při finanční kontrole. V § 33a odst. 10 zákona o účetnictví je zakotvena povinnost vydat interní předpis k podpisovému záznamu.

Oběh účetních dokladů

Směrnice k oběhu účetních dokladů je jednou ze základních směrnic pro účetnictví. Její kvalitní zpracování a především dodržování zajišťuje včasnost a úplnost zpracování všech

Nahrávám...
Nahrávám...