dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 746

1.12.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.4.2.10.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 746

JUDr. Monika Schön, Ph.D.

[Solidarita manželů při společném nájemním právu a ručení manžela, který má právo bydlení]

Solidarita manželů při společném nájemním právu

Zatímco předchozí právní úprava neobsahovala zvláštní ustanovení o solidaritě manželů při společném nájmu bytu (jejich solidarita nicméně vyplývala z obecné úpravy společného nájmu bytu, srov. ustanovení § 701 odst. 2 ObčZ), v novém občanském zákoníku je odchylně formulována úprava v případě společného nájemního práva manželů (srov. ustanovení § 746 odst. 1) a společného nájmu v jiných případech (srov. ustanovení § 2271 a ustanovení § 2736).

Podle ustanovení § 746 odst. 1 jsou manželé, kteří mají společné nájemní právo v domě či bytě zavázáni a oprávněni společně a nerozdílně.

Toto ustanovení navazuje na předchozí (ustanovení § 745), které upravuje společné nájemní právo manželů. Z toho lze dovodit vazbu solidarity manželů na společné nájemní právo, tj. tato solidarita se vztahuje na vztahy, které bezprostředně vyplývají ze společného nájemního práva (právo dům či byt řádně užívat v souladu s nájemní smlouvou, případně v něm za podmínek uvedených v ustanovení § 2255 odst. 2 i pracovat nebo podnikat, povinnost platit nájemné atd., srov. ustanovení § 2201, § 2255 – § 2258 aj.) či s ním souvisejí (práva a povinnosti ze smluv o dodávce vody, elektřiny, plynu, poskytování internetu, televize, rozhlas apod.). V žádném případě nelze dovodit obecnou solidaritu manželů ve všech záležitostech. To by ostatně postrádala smysl též úprava § 710.

Solidarita manželů je dána jak aktivní (manželé jsou oprávněni společně a nerozdílně), tak pasivní (manželé jsou povinni společně a nerozdílně).

Aktivní solidarita se projeví v tom, že kterýkoli z manželů proto může samostatně požadovat celé plnění vůči dlužníkovi (srov. duplicitní úpravu v ustanovení § 1871 odst. 2 a § 1877).

Pasivní solidarita se projeví v tom, že manželé jsou povinni plnit "jeden za všechny a všichni za jednoho", věřitel se může domáhat plnění po kterémkoli z nich (srov. ustanovení § 1872 odst. 1). Pro vypořádání mezi manžely se následně uplatní kritéria uvedená v ustanovení § 690, jež stanoví povinnost manželů přispívat na potřeby života rodiny a rodinné domácnosti podle svých osobních a majetkových poměrů, schopností a možností tak, aby životní úroveň všech členů rodiny byla zásadně srovnatelná (přitom je na roveň postaveno poskytování majetkových plnění a osobní péče o rodinu a její členy).

Má-li smluvně dojít ke změně obsahu či zániku nájemního vztahu, musí tuto smlouvu na straně nájemců uzavřít oba manželé (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 17. 4. 2001, sp. zn. 26 Cdo 64/2000, uveřejněný ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek Nejvyššího soudu pod č. 79/2003).

Stejně tak v případě zániku nájemního vztahu výpovědí je třeba, aby výpověď dali pronajímateli oba manželé (pokud nájem vypovídají nájemci, tj. manželé), případně aby ji pronajímatel doručil oběma manželům (pokud nájem vypovídá pronajímatel, k tomu a k běhu lhůty pro podání žaloby na určení neplatnosti výpovědi z nájmu srov. též rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 21. 4. 2011, sp. zn. 26 Cdo 4144/2009).

Má-li dojít ke změně obsahu nájemního vztahu jednostranným právním jednáním pronajímatele (např. zvýšení nájemného), je třeba, aby toto právní jednání bylo doručeno oběma manželům (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 14. 9. 2017, sp. zn. 26 Cdo 615/2017).

Z hlediska usnadnění vzájemné komunikace je v případě mnohosti osob na jedné ze stran upravena možnost požadovat určení společného zástupce pro doručování, případně jeho určení soudem na návrh (ustanovení § 1868 odst. 2). Vzhledem k tomu, že zvláštní úprava společného nájemního práva manželů tuto možnost nevylučuje, dovozujeme, že pronajímatel má právo požadovat určení společného zástupce manželů pro doručování, případně může podat návrh na jeho určení soudu.

S ohledem na vázanost solidarity manželů na společné nájemní právo manželů dovozujeme, že solidarita manželů se vztahuje na ta práva a ty povinnosti, které vznikly v době, kdy trvalo společné nájemní právo manželů.

Procesní souvislosti

Solidarita manželů ve vztahu ke společnému nájemnímu právu se projevuje též z hlediska procesního, kdy manželé mají ve sporech týkajících se výkonu práva společného nájmu (typicky řízení o určení neplatnosti výpovědi, řízení o zaplacení dlužného nájemného apod.) v řízení před soudem postavení tzv. nerozlučných společníků podle ustanovení § 91 odst. 2 OSŘ (shodně srov. též rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 17. 2. 2010, sp. zn. 26 Cdo 1629/2008).

Solidarita manželů u obdobných závazkových vztahů

Zákon nestanoví výslovně, že by se solidarita manželů měla uplatnit též v případě obdobných závazkových vztahů (tj. výprosa, výpůjčka, výměnek, srov. komentář k ustanovení § 745), u nichž rovněž vzniká společné užívací právo obdobně jako v případě společného nájemního práva (ustanovení § 745 odst. 1).

Přesto tuto solidaritu lze dovodit, a to – pokud ne podle ustanovení § 746 odst. 1 ve spojení s ustanovením § 745 odst. 1 – podle obecné úpravy

Nahrávám...
Nahrávám...