dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 481

1.11.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.3.3.2.8.10
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 481

Mgr. Pavla Krejčí

[Zrušení rozhodnutí opatrovnické rady]

"Rozhodnutí opatrovnické rady jsou pro její členy závazná, jakmile byla většinovým způsobem odhlasována. Závaznost rozhodnutí opatrovnické rady znamená jeho nezměnitelnost obsahu, v jakém bylo rozhodnutí přijato."1 Komentované ustanovení však přiznává soudu právo zrušit rozhodnutí opatrovnické rady.

Osoby oprávněné k podání návrhu

Soud může zrušit rozhodnutí opatrovnické rady pouze na návrh osob, které jsou uvedeny v komentovaném ustanovení. Těmito osobami jsou:

−opatrovník,

−člen opatrovnické rady, který pro její rozhodnutí nehlasoval,

−opatrovanec,

−právnická osoba, jejíž hlavní činnost spočívá v péči o osoby se zdravotním postižením a ochraně jejich zájmů, a to za podmínek uvedených v § 484 odst. 2 (viz komentář k tomuto ustanovení).

Žádná jiná osoba, tedy ani člen opatrovnické rady, který pro rozhodnutí hlasoval, nemůže návrh na zrušení rozhodnutí opatrovnické rady u soudu uplatnit. Soud musí zkoumat aktivní legitimaci navrhovatele k podání návrhu na zrušení rozhodnutí opatrovnické rady. Pokud by návrh podala neoprávněná osoba, soud by musel návrh odmítnout. Stejně tak soud nemůže řízení zahájit bez návrhu.

K návrhu musí navrhovatel předložit zápis ze zasedání opatrovnické rady (§ 478), ze kterého musí vyplývat obsah napadeného rozhodnutí, a dále v případě, že bude návrh podávat člen opatrovnické rady, také skutečnost, že se člen zasedání opatrovnické rady nezúčastnil nebo že hlasoval proti návrhu.

Lhůta k podání návrhu

Návrh musí být podán do patnácti dnů od přijetí rozhodnutí, jinak soud návrh odmítne (§ 49 ZŘS). Je otázkou, co dělat v případě, že o rozhodnutí opatrovnické rady osoba oprávněná k podání návrhu nevěděla (např. protože nebyla opatrovnická rada řádně svolána). Podle našeho názoru by bylo správné stanovit patnáctidenní lhůtu jako lhůtu subjektivní (tedy povinnost uplatnit návrh na zrušení rozhodnutí u soudu do 15 dnů ode dne, kdy se osoba oprávněná k podání návrhu o návrhu dozví) a zároveň stanovit delší lhůtu objektivní (například 2 měsíce), ve které musí při řádném výkonu funkce člena opatrovnické rady nebo opatrovníka osoba oprávněná podat návrh zjistit obsah rozhodnutí opatrovnické rady. Osoba, která o rozhodnutí opatrovnické rady nevěděla, tak

Nahrávám...
Nahrávám...