dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2342

2.2.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.2.4.1.11.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2342

Mgr. Pavla Krejčí

Jedná se o společný komentář § 2342 a § 2343!

[Inventář při skončení pachtu]

K účelu komentovaných ustanovení důvodová zpráva k NOZ uvádí následující:

"Hospodářský účel pachtu vede k tomu, že propachtovatel přenechává věc pachtýři s inventářem, tedy se souborem věcí, zejména movitých, určených k užívání hlavní věci a jejímu řádnému obhospodařování. Nemusí tomu být jen při pachtu zemědělských farem nebo jiných obchodních závodů, který je upraven speciálně, ale i v jiných případech."

Příkladem může být pacht penzionu či hotelu, kdy je spolu s budovou a pozemkem většinou propachtován nábytek či jiné vnitřní vybavení (např. vybavení kuchyně a restaurace). Vybavení může mít charakter jak jednotlivých movitých věcí, tak i charakter věci hromadné (§ 501). Do inventáře předmětu pachtu mohou náležet i zvířata (§ 494). Nicméně je třeba zdůraznit, že současné propachtování předmětu pachtu a inventáře není podmínkou platnosti smlouvy o pachtu. Předmět pachtu může být propachtován i bez inventáře a pachtýř jej může využívat prostřednictvím svého vlastního inventáře.

Zvířata

Pokud je tedy předmět pachtu propachtován včetně inventáře, vztahují se na inventář též ustanovení o pachtu. Součástí inventáře mohou být též zvířata. Ta nemají charakter věci a ustanovení o věcech, tudíž i o pachtu, se na živá zvířata použijí pouze v rozsahu, ve kterém to neodporuje jejich povaze (§ 494).

Zásoby

Otázkou je, zda do inventáře náležejí též věci, které jsou určeny k přímé spotřebě – typicky zásoby v restauraci, krmivo pro zvířata apod. Tyto věci podle našeho názoru za inventář označit nelze, neboť by to odporovalo povinnosti pachtýře jednotlivé kusy inventáře zachovat (§ 2342 odst. 1). Z tohoto důvodu je třeba řešit zásoby samostatnou smlouvou a zvlášť dohodnout například povinnost nájemce zásoby po skončení pachtu doplnit.

Zákon počítá se dvěma způsoby nakládání s inventářem. První způsob je uveden v komentovaném § 2342 a druhý způsob je uveden v komentovaném § 2343. Komentář k oběma ustanovením jsme spojili, neboť spolu velmi úzce souvisejí. Pouze poznamenáváme, že obě komentovaná ustanovení jsou dispozitivní a smluvní strany se mohou dohodnout na jiném způsobu nakládání s inventářem, popřípadě oba zákonem předvídané způsoby vzájemně prokombinovat.

§ 2342 – pokud je věc propachtována společně s inventářem, musí pachtýř zachovávat jednotlivé kusy inventáře. O inventář musí pachtýř pečovat stejně jako o propachtovanou věc s péčí řádného hospodáře (bližší výklad tohoto pojmu ve vztahu k pachtu je uveden v § 2336). Pokud by do inventáře náležela zvířata, musí jejich stav pachtýř obnovovat, a to též s péčí řádného hospodáře (viz komentář k § 2336). V případě tohoto druhu inventáře není mezi pachtýřem a propachtovatelem dohodnuta cena inventáře a pachtýř není oprávněn s inventářem volně nakládat (s výjimkou zvířat).

Nakládání s inventářem

Pokud v případě tohoto typu inventáře se nějaká část inventáře zničí nebo pokud se něco opotřebí do té míry, že to nelze dále užívat, dopadá povinnost obnovit inventář na propachtovatele. Tato povinnost na propachtovatele nedopadá v případě, že by škodu na věci spadající do inventáře způsobil pachtýř. V případě, že škodu na jednotlivém kusu spadajícím do inventáře způsobil pachtýř, dopadá povinnost tuto věc obnovit na pachtýře. Z této zásady jsou vyňata zvířata, která je povinen každopádně za všech okolností obnovovat vždy pachtýř (např. je dokupovat po jejich úhynu). Jedinou výjimkou by zřejmě opět byl případ, kdy by ke snížení počtu zvířat či jejich kvality došlo zásahem propachtovatele. Pak by povinnost k obnovení zvířat doléhala opět na propachtovatele, a nikoliv na pachtýře. Opačný výklad by podle našeho názoru byl proti smyslu zákona (§ 2).

Pachtýř může se zvířaty volně nakládat, může je prodávat, kupovat nová, porážet je apod. Nově přibylé kusy zvířat se však stávají přímo vlastnictvím propachtovatele, a nikoliv pachtýře.

V případě, že se na inventáři objeví vada, platí pro její odstranění a případné požadavky na slevu z pachtovného pravidla uvedená v § 2337 (viz komentář k tomuto ustanovení).

Předávací protokol

V případě tohoto typu inventáře nemusí být inventář v pachtovní smlouvě výslovně vyjmenován a mezi smluvními stranami nemusí existovat o převzetí inventáře ani předávací protokol. Jeho pořízení nicméně doporučujeme. V případě ukončení pachtu by pak bylo velmi složité dokazovat, které věci patřily do inventáře, a které jsou ve vlastnictví pachtýře. Podobně doporučujeme pořídit předávací protokol k inventáři při skončení pachtu.

§ 2343 – Pokud je věc propachtována společně s inventářem, jehož cena je mezi propachtovatelem a pachtýřem ujednána, a zároveň se pachtýř

Nahrávám...
Nahrávám...