dnes je 28.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2225

2.2.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.2.3.1.11.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2225

Mgr. Pavla Krejčí

[Odevzdání věci při skončení nájmu]

K odst. 1

Způsoby skončení nájmu

Obecně může nájem skončit několika způsoby:

  • - výpovědí,
  • - uplynutím doby, na kterou byl sjednán,
  • - splynutím – v případě, kdy se nájemce stane vlastníkem pronajaté věci (§ 1993),
  • - zrušením závazku soudem v případě, že byla smlouva o nájmu bez vážného důvodu uzavřena na dobu určitou tak, že zavazuje člověka na dobu jeho života anebo na dobu delší než deset let nebo v případě změny okolností (§ 2000),
  • - zánikem právnické osoby nájemce či pronajímatele bez právního nástupce,
  • - odstoupením od nájemní smlouvy (§ 2001),
  • - zánikem předmětu nájmu (§ 2226),
  • - jinými způsoby – např. dohodou apod.

Zpětné předání pronajaté věci

Po skončení nájmu musí nájemce odevzdat pronajatou věc zpět pronajímateli. K předání věci musí dojít v místě, kde ji nájemce převzal, pokud nájemní smlouva nebo následná dohoda pronajímatele a nájemce nestanoví něco jiného. Věc může být předána i osobě, kterou pronajímatel převzetí předmětu nájmu zmocnil, nebo osobě, která je pro převzetí předmětu nájmu určena v nájemní smlouvě.

Stav předávané věci

Věc musí být předána pronajímateli zpět v takovém stavu, v jakém byla v době, kdy ji nájemce od pronajímatele převzal, s přihlédnutím k obvyklému opotřebení při řádném užívání. Stav pronajaté věci tak musí při jejím odevzdání odpovídat stavu pronajaté věci, kterou nájemce převzal v době začátku nájmu, po jejím užívání nájemcem, přičemž toto užívání nájemcem musí odpovídat způsobu užívání, který je určen nájemní smlouvou nebo zákonem. Není-li stanoveno mezi smluvními stranami jinak, je nájemce povinen užívat věc v souladu s § 2213 jako řádný hospodář, a to k ujednanému účelu, nebo není-li ujednán, k účelu obvyklému. Nájemní smlouva navíc může stanovit, jak má pronajatá věc vypadat při jejím odevzdání pronajímateli – např. může stanovit, že předmět nájmu může být vymalován, vyčištěny koberce apod.

Pokud by nájemce porušil povinnost užívat pronajatou věc jako řádný hospodář, a to způsobem dohodnutým v nájemní smlouvě nebo stanoveným zákonem, a z tohoto důvodu došlo k poškození pronajaté věci, pak na nájemce rovněž dopadá povinnost věc odevzdat zpět pronajímateli, zároveň by ovšem nájemce byl povinen uhradit pronajímateli náhradu vzniklé škody. Zde je třeba přihlédnout také k tomu, kdo měl povinnost provádět opravy pronajaté věci (§ 2208, § 2210). Pokud by nájemce neprovedl opravu na předmětu nájmu, ke které byl povinen, nepovažuje se předmět nájmu za řádně předaný.

Pokud pronajatá věc zanikla nebo se znehodnotila, nájemce pochopitelně nic odevzdávat nemusí.

Předání nemovité věci

Pokud je předmětem nájmu věc nemovitá, pak musí nájemce před předáním pronajímateli tuto věc vyklidit. Vrácením předmětu nájmu není jeho opuštění, ale musí dojít opravdu k jejímu předání – u nemovitosti to bývá typicky odevzdání klíčů. To neplatí u nájmu bytu, kdy § 2292 stanoví, že opustí-li nájemce byt takovým způsobem, že nájem lze bez jakýchkoliv pochybností považovat za skončený, má se byt za odevzdaný ihned.

Předávací protokol

Pokud byl při převzetí věci do nájmu sepsán mezi nájemcem a pronajímatelem zápis obsahující popis pronajaté věci (předávací

Nahrávám...
Nahrávám...