dnes je 20.4.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1899

1.12.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.1.6.1.3.5
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1899

JUDr. Monika Schön, Ph.D.

[Prohlášení postoupené strany]

Ustanovení § 1899 připouští, aby postoupená strana svým právním jednáním odvrátila část účinků "postoupení smlouvy" (k tomu srov. komentář k ustanovení § 1895). Vyjma toho postoupená strana může zcela vyloučit účinky postoupení tím, že nevyjádří s "postoupením smlouvy" svůj souhlas.

Podle ustanovení § 1899 postoupená strana může odvrátit účinky podle ustanovení § 1898, tzn. osvobození postupitele od jeho povinností v rozsahu postoupení. Inspiračním zdrojem komentovaného ustanovení byl zjevně čl. 1408 odst. 2 a 3 italského Codice civile, ovšem ne zcela ideálně přeložený.

Ustanovení § 1899 je svou povahou jednostranně dispozitivní. Jeho účelem je zjevně ochrana zájmů postoupené strany. Odchylné smluvní ujednání je proto možné pouze se souhlasem postoupené strany.

Podmínky pro odvrácení účinků podle ustanovení § 1898

Aby postoupená strana odvrátila osvobození postupitele od povinností v rozsahu postoupení, musí vůči němu prohlásit, že takové osvobození odmítá (srov. ustanovení § 1899 odst. 1), a to ve lhůtě patnácti dnů ode dne, kdy se dozvěděla či musela zjistit, že postupník neplnil (srov. ustanovení § 1899 odst. 2).

Prohlášení může postoupená strana učinit kdykoli od okamžiku, kdy se o "postoupení smlouvy" dozvěděla, tedy nikoli až poté, co postupník neplnil. K okamžiku, kdy se postoupená strana o neplnění dozvěděla či je musela zjistit, se pouze váže počátek patnáctidenní lhůty podle ustanovení § 1899 odst. 2, která navíc ani není prekluzivní (srov. níže). Okolnost, že postupník neplnil, nemá na uplatnění prohlášení podle ustanovení § 1899 a běh lhůt žádný význam, nepodmiňuje je.

Prohlášení lze učinit současně s vyjádřením souhlasu s postoupením podle ustanovení § 1895 odst. 1, a to též při souhlasu uděleném předem. Výhodou spojení prohlášení podle ustanovení § 1899 se souhlasem s postoupením smlouvy uděleným předem podle ustanovení § 1897 odst. 1 je to, že alespoň postupitel od počátku ví, že bude v postavení ručitele, a nedostane se do tohoto postavení jednostranným projevem postoupené strany až poté, kdy již byl od povinností v rozsahu postoupení osvobozen.

Naopak při následném uplatnění prohlášení podle ustanovení § 1899 (vycházíme-li důsledně z jeho jazykového znění, přičemž nic nenasvědčuje tomu, že by takový výklad uplatněn být neměl) může teoreticky dojít k tomu, že dojde k "postoupení smlouvy", tj. převodu práv a povinností na postupníka, čímž postupitel pozbyde svou smluvní pozici a mj. se "osvobodí od povinností" ze závazku, avšak následně postoupená strana uplatní prohlášení podle ustanovení § 1899 a tím postupitele vrátí do pozice dlužníka, takže svým právním jednáním ex post způsobí – bez ohledu na vůli a jakýkoli úkon postupitele – opětovný vznik povinnosti postupitele. Takový postup považujeme za stěží akceptovatelný z hlediska ochrany postupitele a též z hlediska požadavku právní jistoty.

Prohlášení je jednostranným právním jednáním adresovaným postupiteli. Na formu zákon nestanoví žádné požadavky, tedy se uplatní zásada bezformálnosti (srov. ustanovení § 559).

Prodlení s prohlášením

Jako další zvláštnost se v komentovaném ustanovení jeví následek prodlení s prohlášením o odmítnutí osvobození: Zmeškání patnáctidenní lhůty podle ustanovení § 1899 odst. 2 nemá za následek zánik práva učinit prohlášení (prekluzi). Postoupené straně při zmeškání pouze vzniká povinnost k náhradě škody způsobené prodlením. Tím zákonodárce umožňuje postoupené straně učinit prohlášení podle ustanovení § 1899 odst. 1 a zajistit si tak svou pohledávku ručením i s velkým časovým odstupem, tedy opět v rozporu s požadavkem právní jistoty.

Následky prohlášení postoupené strany

Podle ustanovení § 1899 odst. 1 věta druhá – pokud je uplatněno prohlášení o odmítnutí osvobození postupitele - může postoupená strana po postupiteli požadovat plnění, jestliže postoupené povinnosti řádně neplní postupník. Postupitel se tak fakticky dostává do postavení ručitele za splnění postupníkem převzatých povinností, ovšem bez možnosti tento následek ovlivnit. Účinky nastávají v závislosti na (ne)plnění postupníka a jednání (prohlášení) postoupené strany.

Tyto následky se ve vztahu k postupiteli jeví jako nepřiměřeně tvrdé a zejména nevyvážené v porovnání s ochranou, která je poskytována postoupené straně. Postoupená strana totiž

Nahrávám...
Nahrávám...