dnes je 28.3.2024

Input:

Hospodaření s valutami a devizami pro NNO

1.1.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.3.12.1
Hospodaření s valutami a devizami pro NNO

Jaroslava Svobodová

SMĚRNICE O HOSPODAŘENÍ S VALUTAMI A DEVIZAMI

pro nestátní neziskové organizace

Účetní jednotka: ............................

Označení: .................................... Číslo: .......................................

Zpracoval: ................................. Kontroloval:..................................

Platnost: .................................... Závaznost:....................................

Datum vydání: .............................. Vydává:.....................................

Nahrazuje: ................................. Doplňuje:......................................

Počet stran: .................................. Přílohy: ......................................

Čl. 1

Vymezení pojmů, oprávnění k hospodaření

1.1. Valutami se rozumí peníze zahraničních měn v hotovosti v mincích a bankovkách. Valuty je oprávněna přijímat nebo vyplácet pouze osoba oprávněná k vedení valutové pokladny (var. osoba vymezená v odst. č..... Čl. č. ... Směrnice č. ..... organizační řád).

1.2. Devizy jsou bezhotovostní formy placení cizí měnou, např. v případě inkasa pohledávky znějící na cizí měnu, úhrady závazku znějícího na cizí měnu. Mezi devizy patří též peníze na účtech v bankách, šeky, směnky, cenné papíry k umoření, splatné kupóny akcií nebo dluhopisů, pokud znějí na cizí měnu. Operace související s devizami schvalují vždy správce rozpočtu, příkazce operace a hlavní účetní (var. osoby vymezené v odst. č..... Čl. č. ... Směrnice č. ..... organizační řád) (Platí pro VVŠ a VVI).

1.3. Veškeré valuty, které zaměstnanci nabyli, v souvislosti s pracovně právním vztahem k účetní jednotce jsou povinni vždy odevzdat nejdéle do 10 dnů od okamžiku, kdy pominula jejich potřeba.

1.4. Pevným kurzem se rozumí kurz stanovený účetní jednotkou vnitřním předpisem na vždy omezené období, tj. na jedno kalendářní čtvrtletí. Při stanovení pevného kurzu účetní jednotka vždy použije kurz vyhlašovaný Českou národní bankou v první pracovní den příslušného čtvrtletí.

1.5. Aktuálním denním kurzem se rozumí kurz vyhlašovaný Českou národní bankou jako denní kurz deviza střed vždy v pracovní dny daného účetního období. Pokud má účetní jednotka potřebu přepočtu cizí měny na českou k okamžiku daného pracovního dne, kdy dosud aktuální kurz nebyl vyhlášen, použije k přepočtu kurz vyhlášený ČNB bezprostředně předcházející pracovní den. V případě cizí měny, u které se nevyhlašuje kurz devizového trhu denně, se použije pro její přepočet:

  • kurz mezibankovního trhu pro tuto měnu k USD nebo EUR a kurz devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou pro USD nebo EUR ke stejnému dni, nebo

  • poslední známý kurz vyhlášený či zveřejněný Českou národní bankou.

1.6. Ostatní zásady hospodaření s valutami a devizami jsou vymezeny zvláštními právními předpisy při respektování účetních metod vymezených prováděcími právními předpisy1) k zákonu o účetnictví.

-------------------

1) § 42 vyhláška č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví

Čl. 2

Zásady pro oceňování cizích měn na měnu českou

2.1 Při přepočtu cizích měn na měnu českou pro účely účetnictví postupuje účetní jednotka podle zákona2) a podle účetních metod vymezených prováděcími právními předpisy3).

2.2 Pevný kurs dle Čl. 1 odst. 1.4 této směrnice používá účetní jednotka pouze v případech oceňování dlouhodobých pohledávek a s nimi souvisejících úrokových výnosů nebo výnosů ze smluvních pokut a úroků z prodlení znějících v cizí měně. V ostatních případech používá pro účely účetnictví vždy kurs dle Čl. 1 odst. 1.5 této směrnice.

2.3 Pro účely vyúčtování zahraničních

Nahrávám...
Nahrávám...