dnes je 28.3.2024

Input:

Dary

31.10.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.1.15 Dary

Bc. Lukáš Auerswald

Dary u příspěvkových organizací

Příspěvkové organizace mohou získat dar od fyzické či právnické osoby pouze bez protiplnění, dárci tudíž neposkytne žádnou protislužbu, např. propagaci či umístění reklamy apod. Dary mohou být peněžní nebo nepeněžní. Nepeněžní dary mohou být ve formě dlouhodobého majetku včetně drobného nebo zásob. Dárce může příspěvkové organizaci darovat peníze nebo službu. V případě darování peněz se rozlišuje, zda byly poskytnuty bez stanoveného účelu, na který byl dar poskytován (neúčelový finanční dar), nebo účelově vázaný dar, u nějž je stanoveno, jakým způsobem mohou být obdarovaným čerpány finanční prostředky.

Příspěvková organizace je při bezúplatném nabývání majetku do svého vlastnictví povinna řídit se ustanoveními § 27 odst. 5 písm. b) a § 39b zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "rozpočtová pravidla").

Bezúplatný příjem od 1. 1. 2014

Za bezúplatné příjmy jsou od roku 2014 považovány příjmy nabyté z titulu dědění, odkazu, darování a jiné příjmy nabyté bez poskytnutí protiplnění. Dle zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů, s účinností od 1. 1. 2014 přechází daň dědická i darovací v daňovém systému pod daň z příjmů a dochází k zrušení zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. V ustanovení § 19b odst. 1 písm. a) ZDP je uvedeno, že od daně z příjmů právnických osob se osvobozuje bezúplatný příjem z nabytí dědictví nebo odkazu. Stejně tak je osvobozen bezúplatný příjem z titulu darování u veřejně prospěšných poplatníků, pokud se takto získané prostředky použijí pro veřejně prospěšné činnosti. V případě porušení podmínky, že bezúplatný příjem bude použit na veřejně prospěšnou činnost, bude tento bezúplatný příjem dodatečně zdaněn v roce porušení podmínky. V případě příjmu daru obcí a krajem se o osvobození nejedná, a to z toho důvodu, že daň z příjmů právnických osob případně vykázaná těmito subjekty je příjmem jejich rozpočtu, a je proto nadbytečné provádět úpravy základu daně o osvobozené dary.

Přijetí daru příspěvkovou organizací

Obec obvykle ve zřizovací listině uvádí, že uděluje souhlas příspěvkové organizaci, jejímž je zřizovatelem, k nabývání peněžitých darů účelově neurčených. Finančnímu daru účelově určenému nebo nepeněžitému daru předchází dle § 27 odst. 5 písm. b) zákona č. 250/2000 Sb., rozpočtových pravidlech, souhlas zřizovatele. Bez předchozího souhlasu zřizovatele není příspěvková organizace oprávněna výše uvedený dar přijmout (neplatnost právního jednání). Souhlas s nabytím vydává rada obce (v obci, kde není rada zřízena, jej vydává zastupitelstvo obce). Do darovací smlouvy nebo alespoň k účetnímu dokladu, kterým se dar zaúčtuje, je vhodné uvést číslo usnesení, kterým byl dar schválen. Je-li předmětem daru movitý majetek a dle darovací smlouvy je zřejmé, že dárce obdarovává příspěvkovou organizaci (a nikoliv obec), je tento majetek evidován v příspěvkové organizaci jako vlastní a nikoliv svěřený zřizovatelem. Není tudíž ani zobrazen v příloze zřizovací listiny majetku předaného k užívání příspěvkové organizace. Výše uvedené neplatí, je-li např. ve zřizovací listině uvedeno, že organizace darem získaný majetek nabývá do vlastnictví zřizovatele. V těchto případech se nejedná o vlastní majetek organizace, ale stále o majetek svěřený.

Odvolání daru pro nouzi

Od 1. 1. 2014 byl s účinností zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, zaveden institut odvolání daru pro nouzi uvedený v § 2068. V případech, kdy dárce upadne do nouze, může požadovat vydání daru zpět. K výše uvedenému právu se nepřihlédne, vzdá-li se jej dárce v uzavřené darovací smlouvě.

Poskytnutí daru příspěvkovou organizací

Příspěvkové organizace zřízené obcemi nemohou poskytovat dary jiným subjektům s výjimkou darů peněžitých a věcí – darů, které jsou poskytovány z fondu kulturních a sociálních potřeb dle vyhlášky Ministerstva financí č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů.

Potvrzení o přijetí daru

Při poskytnutí nízkých částek formou daru nebývá v praxi obvykle vyhotovována darovací smlouva, nýbrž obdarovaná organizace vystaví dárci potvrzení o přijetí daru pro uplatnění nezdanitelné části základu daně z příjmu dle § 15 ZDP. V těchto případech se nejčastěji jedná o neúčelový dar, a proto by měl být na potvrzení, popř. pokladním dokladu uveden pojem "neúčelový dar" pro případ kontroly ze strany zřizovatele.

Účtování o peněžních darech

Účtování o peněžních darech je upraveno v ČÚS č. 704 – Fondy účetní jednotky. V případě obdržení peněžitého daru k investičním účelům může příspěvková organizace tento dar zaúčtovat přímo do investičního fondu Má Dáti účet 241 – Bankovní účet / Dal účet 416 – Investiční fond. Jedná-li se o peněžitý dar, který není účelově určen nebo použitelný pro investiční účel, dochází k účtování Má Dáti účet 241 – Bankovní účet / Dal účet 414 – Rezervní fond z ostatních titulů. Je-li peněžní dar obdržen před schválením zřizovatele, zaúčtuje organizace příjem těchto finančních prostředků místo účtu 414 – Rezervní fond z ostatních titulů na účet 324 – Krátkodobé přijaté zálohy popř. na účet 378 – Ostatní krátkodobé závazky, kde bude evidován do jeho schválení. V případě neschválení je povinna příspěvková organizace peněžní dar vrátit. Použití daru se účtuje na Má Dáti účtu 414 – Rezervní fond z ostatních titulů / Dal účet 648 – Čerpání fondů a u vzniklého nákladu (např. fakturou přijatou) na Má Dáti účtu 5xx / Dal 321 – Dodavatelé.

Účtování o nepeněžních darech

O tom, jak zaúčtovat nepeněžní dar, rozhoduje skutečnost, od koho dar organizace získala. Nejčastějším případem bývá darování od organizací, které nejsou vybranými účetními jednotkami (zejména právnické osoby podnikající či různé fyzické osoby).

Není-li hodnota darovaného drobného dlouhodobého hmotného majetku uvedena v darovací smlouvě, musí jej příspěvková organizace ocenit reprodukční pořizovací cenou a v této hodnotě zaúčtovat v závislosti na výši této ceny. Jedná-li se o drobný dlouhodobý hmotný majetek oceněný pod hranicí stanovenou vnitřní směrnicí, účtuje organizace stejným způsobem jako o zásobě s možností evidovat tento majetek na podrozvaze. Proúčtování darovaného jiného drobného dlouhodobého majetku se provádí na Má Dáti účtu 501 – Spotřeba materiálu / Dal účet 649 – Ostatní výnosy z činnosti a současně Má Dáti 902 – Jiný drobný dlouhodobý hmotný majetek popř. 901 – Jiný drobný dlouhodobý nehmotný majetek / Dal 999 – Vyrovnávací účet k podrozvahovým účtům.

Drobný dlouhodobý hmotný majetek nad hodnotu stanovenou vnitřní směrnicí je při převzetí účtován na Má Dáti účtu 028 – Drobný dlouhodobý hmotný majetek / Dal účet 088 – Oprávky k drobnému dlouhodobému hmotnému majetku a zároveň Má Dáti účet 558 – Náklady z drobného dlouhodobého majetku / Dal účet 649 – Ostatní výnosy z činnosti.

Darovaný dlouhodobý hmotný majetek bude rovněž oceněn reprodukční pořizovací cenou a zaúčtuje se

Nahrávám...
Nahrávám...